© 2014 karinawitkowska phoca_thumb_l_dsc07619

TURKUS, TURQUESA, TURKOOSI

Kolor turkusowy jest zielonym odcieniem cyjanu. Nazwa tego koloru pochodzi od barwy kamienia szlachetnego – turkusu. Wypadałoby również wspomnieć tu o samym kamieniu choć to nie on będzie bohaterem dzisiejszego wpisu :-) jest to rzadki minerał z gromady fosforanów- ale to wszyscy wiemy ;-) . Nazwa turkus wywodzi się od nazwy Turcji (turecki kamień), gdyż jego szlak handlowy wiódł niegdyś przez Turcję. Służy do wyrobu artystycznej biżuterii, drobnej galanterii ozdobnej, jest stosowany w jubilerstwie i zdobnictwie artystycznym, czyli jednym słowem jak nic jest to wdzięczny okaz dla ogólnie pojętego artyzmu tak więc również i ceramiki.
Turkus, nazywany „kamieniem – zwycięzcą” – we wszystkich epokach był wybierany jako pełen energii talizman przez wojowników.
Kamieniowi temu przypisuje się nadzwyczaj szczęśliwe właściwości. Niebieskie turkusy zwane są również „kamieniami niebios” a ich przeznaczeniem miało być wprowadzanie zgody: pojednania wrogów i kończenia sporów, a także wyciszanie gniewu i ochrona od niego. A u nas turkus znalazł zastosowanie na kaflach podłogowych :-D  może posłużyć jako talizman na małej lub wielkiej płaszczyźnie, jego głębia faktycznie uspokaja i daje poczucie błogiej sielanki, uczucia wakacji przez 365 dni w roku.
Tak więc moi drodzy ruszajmy do sklepów, w pola i lasy kopać i szukać turkusów- tylko uwaga jest rzadki, można również wyskoczyć do Meksyku gdzie jest piękne turkusowe morze, a temu komu się nie chce i nie ma zbyt dużo czasu aby to robić zapraszam do odwiedzenia pracowni artkafle gdzie powstają turkusowe podłogi, zlewy oraz inne ceramiczne frykasy, a na życzenie nawet Blue Curacao :-D .
Odrobina turkusu jeszcze nikomu nie zaszkodziła :-D chyba że chodzi o drinka Blue Curacao w wiadrze :-D

www.artkafle.com.pl

 

 

Jeden komentarz

  1. Wysłany 4 kwietnia 2014 w 15:29 | #

    Super Notka! Podziwiam Twój talent do pisania :) i zapraszam na moją stronę Filmowanie Wesel Kamerzysta Rybnik Żory Jastrzębie

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nigdy nie jest publikowany ani udostępniany. Pola wymagane zostały oznaczone symbolem *

*
*

Możesz użyć następujących znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  • RSS