© 2013 karinawitkowska SONY DSC

ZIOŁA ARTKAFLE.COM.PL

ZIOŁA
Koper mój ulubiony, świeże liście dodaje się do sałatek, jaj, zup, ryb i moich faworyzowanych ziemniaków :) i kefiru . Pędy wraz z baldachami stanowią istotny składnik podczas kiszenia ogórków i papryki, oczywiście najlepsze robi moja babcia, a ogórki i koper pochodzą z własnego ogrodu przez który przepływa mała rzeczka w sumie to strumyk i raczej nie płynie tylko smętnie się porusza w kierunku Odry.
Przedstawię kilka ciekawych, historycznych i krótkich informacji z życia kopru:)
- używali go Babilończycy i Syryjczycy. Rzymianie uważali go za skuteczny środek pobudzający dla gladiatorów- ciekawe ile go zjadali przed wyjściem na Arenę :).
- w Grecji był oznaką zamożności- wielu z nas byłoby bogaczami ale dzisiaj inne zioło świadczy o zamożności:).
- w starożytnym Egipcie ceniony był za przynoszenie ulgi po ciężkiej pracy, natomiast Biblia wspomina o zastosowaniu kopru jako środka, którym płacono podatki, Urząd Skarbowy byłby niepocieszony :) z takiej wersji płacenia daniny :)ale miło byłoby zapłacić podatek w wysokości 2 mendli kopru nawet dwa razy w miesiącu.
- w Polsce jego wielkim entuzjastą był Mikołaj Rej, który zalecał dodawanie kopru nawet do ćwikły, w tej wersji wolę kminek.
- Koper był używany także jako antidotum na czary,
ale oczywiście nie tylko koper jest bohaterem dzisiejszego wpisu, głównymi bohaterami bo jest ich znacznie więcej są dekory inspirowane Polskimi Ziołami takimi jak:
babka zwyczajna, róża dzika, kasztanowiec zwyczajny, jałowiec pospolity, chrzan pospolity i ich przyjaciele :),
zapomniałem o bardzo ważnym zastosowaniu ANETHUM- łacina :), mianowicie Herbatka z Kopru Włoskiego dla dzieci na kolki, każdy kto je ma (mówię tu o potomkach) wie jak ważna jest ta mikstura:)

www.artkafle.com.pl

.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nigdy nie jest publikowany ani udostępniany. Pola wymagane zostały oznaczone symbolem *

*
*

Możesz użyć następujących znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  • RSS